Před časem se na mě obrátil jeden pán s žádostí o radu. Svépomocně začal opravovat chatu v lese a z ničeho nic mu přišel dopis ze stavebního úřadu s výzvou k ukončení stavebních prací. Zvědavost mi nedala a tak jsem se rozhodl podívat se co se vlastně stalo. Že by stavba bez povolení?

Z katastru nemovitostí jsem zjistil, že jde o malou jednopodlažní chatičku vedenou jako „stavba pro rodinnou rekreaci“. Chata se nacházela nedaleko a tak jsme si domluvili osobní schůzku. Po příjezdu na místo nebylo po malé chatičce téměř ani památky s výjimkou kousku staré obvodové stěny. Na místě původní stavby totiž stála nová roubenka. Investor se rozhodl dům předělat a tak tedy velkou část zboural a znovu dostavěl. Podle rčení „když už, tak pořádně“ se rozhodl dům ještě o něco zvětšit. Na tom by asi nebylo nic špatného pokud by však celou věc nedělal bez projektové dokumentace a stavebního povolení.

Jak zareaguje stavební úřad když zjistí, že upravujete stavbu bez povolení?

Stavební úřad se o vašich stavebních úpravách může dozvědět buďto od všímavých spoluobčanů anebo namátkovou kontrolou lokality což se stalo i v tomto případě. Za takovýchto okolností se referent stavebního úřadu vypraví na obhlídku stavby a nakonec vydá „Rozhodnutí o zákazu stavební a montážní činnosti“. Obvykle po tomto kroku následuje „Nařízení k odstranění stavby“.  Stavební úřad vám oznámí zahájení řízení o odstranění a vyzve vás k předložení dokumentace pro odstranění stavby. Ta musí být doplněna o stanoviska dotčených orgánu. Pokud dokumentaci nepředložíte, obstará ji úřad sám na vaše náklady. Nakonec dostanete nařízení k odstranění stavby ve vymezené lhůtě a je vymalováno.

Kde udělal stavebník chybu?

Pustil se do rozsáhlé přestavby bez předchozí konzultace se stavebním úřadem nebo odborníkem, který by ho upozornil na nutnost zajištění projektové dokumentace. Stavební úpravy při nichž se zasahuje do nosných konstrukcí totiž podléhají stavebnímu povolení. K tomu je zapotřebí kompletní projektová dokumentace pro povolení záměru, která popisuje jaké změny na domu hodláte dělat.

Jak lze situaci vyřešit?

Stavebník má možnost situaci ještě zachránit pakliže podá žádost o dodatečné povolení stavby. To musí stihnout v relativně krátkém čase 30-ti dnů od zahájení řízení o odstranění stavby. Pokud tento termín nestihne tak stavbu již nebude možné dodatečně povolit. Ideální je začít věc řešit ještě před zahájením řízení o odstranění stavby, protože k podání žádosti o dodatečné povolení musíte přiložit také výše zmíněnou projektovou dokumentaci (a to může chvíli trvat).

Co přesně taková projektová dokumentace musí obsahovat?

Obsahově se bude jednat o stejný projekt jako například při stavbě nového rodinného domu. Součástí budou všechny potřebné zprávy, situační výkresy s připojením na sítě a v neposlední řadě také výkresy. Ty navíc musí být všechny vytvořeny ve dvou variantách jak pro původní stav tak pro nový stav. Nevyhneme se ani požárně bezpečnostnímu posouzení, statickému posouzení a návrhu technologií. Projektová dokumentace jako celek musí také splňovat požadavky jednotlivých dotčených orgánů jako jsou například odbor životního prostředí nebo krajská hygienická stanice. V případě kdy si stavebník celý dům svévolně zvětší se tímto rozhodnutím může dostat do neřešitelné situace, protože stavební úřad bude požadovat, aby celá stavba byla v souladu se všemi stanovisky dotčených orgánů a hlavně s obecně závaznými technickými předpisy. Není tedy vyloučeno, že již hotová stavba bude muset podstoupit, v lepším případě, nějaké dílčí změny. Podrobný popis dokumentace pro povolení stavby naleznete zde.

Na závěr…

Je toho hodně co se musí dodatečně naprojektovat ve velmi krátké době a s nejasným výsledkem. Stavebník si pravděpodobně myslel, že na projektu ušetří a tak se dopředu ani neinformoval o jeho povinnostech což ho dostalo do nezáviděníhodné situace. Nakonec se mu projekt velmi prodraží, protože mimo projektovou dokumentaci samotnou bude muset uhradit zvýšenou částku za dodatečné stavební povolení a stavební úřad mu vyměří pokutu za provádění stavebního záměru bez povolení. Ta může dosáhnout částky až 2 mil. Kč.

Bohužel tak jako i v jiných případech zde platí přísloví „dvakrát měř a jednou řež“.

Legislativa

Stavební zákon č. 283/2021 Sb.

Vyhláška o dokumentaci staveb č. 131/2024 Sb.